żywienie wykastrowanych kotów - dieta

Żywienie kotów kastrowanych

Celem poniższego artykułu jest przedstawienie żywienia kotów kastrowanych. W związku z czym żywienie wykastrowanych kocurów oraz wysterylizowanych kotek powinno różnić się nieco od diety kotów, które jednak nie zostały poddane owym zabiegom. Ukazuje się, że nasze koty po zabiegu mają nieco spowolniony metabolizm, co jednocześnie może wiązać się z większą tendencją do tycia, w związku z czym podawany pokarm powinien być zdecydowanie mniej kaloryczny. Co za tym idzie ważna jest dobra jakość pożywienia, co musi być ono odpowiednio zbilansowane oraz pełnowartościowe. Istotne jest, aby karmiąc kota wykastrowanego zadbać o kontrolę niektórych minerałów w jego diecie. Zatem jest to ważne ze względu na powiększone ryzyko powstawania kamieni oraz kryształów moczowych u kastratów.

Należy więc ukazać podstawowe zasady żywienia kotów kastrowanych oraz sterylizowanych. Jak już wcześniej ukazano, koty po zabiegu kastracji bądź sterylizacji wykazują zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne ze względu na tak zwany spowolniony metabolizm i zmniejszoną potrzebę ruchu w stosunku do kotów, które nie zostały jednak poddane owym zabiegom. Z tego również powodu należy również podawać im karmę o zdecydowanie zmniejszonej kaloryczności. W związku z czym należy zwracać uwagę na zawartość owego tłuszczu w pożywieniu, a co za tym idzie nie może go być zbyt dużo.

Zatem powinniśmy również pilnować ilości zjadanego przez naszego kota pożywienia, aby nie objadał się on zanadto. Miejmy również na uwadze, aby nie przekarmiać naszego zwierzaka kocimi przysmakami, które jednocześnie często bywają wysokokaloryczne. Oczywiście faktem również jest, że w momencie, gdy nasz kot ma dobrą przemianę materii oraz dużo czasu spędza jednak w ruchu oraz co za tym idzie ograniczanie kalorii nie jest jednak konieczne. W związku z czym owa dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz trybu życia zwierzęcia. Zatem warto zwrócić uwagę na młode koty po zabiegu kastracji bądź sterylizacji – teoretycznie powinny dostawać jedzenie dla kociąt, jednak ze względu na dość wysoką kaloryczność może nie być korzystne dla zdrowia.