kot i sucha karma - jaka dieta

Gdy kot nie chce jeść suchej karmy

Nasze pupile, często bywają bardzo wybredne jeżeli chodzi o jedzenie. Często wybierają one  sobie tylko jeden ulubiony rodzaj pokarmu a potem  nie chcą jeść nic innego. Jednak należy spróbować przekonać naszego kota do zaakceptowania zdecydowanie bardziej urozmaiconego menu. Kot, który w swojej diecie  posiada tylko jeden rodzaj pokarmu, bardzo szybko przyzwyczaja się do takiego typu  diety. Ma to jednak wiele wad. Po pierwsze to, że ubogie menu w diecie  nie dostarcza kotu wszystkich potrzebnych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Po drugie, to że  mało urozmaicony pokarm powoduje powstawanie  niektórych chorób, jak na przykład podawanie miękkiego jedzenia wpływa na  przyspieszenie rozwoju  kamienia nazębnego. Po trzecie, gdy nasz pupil przyzwyczai się już  do spożywania określonego typu jedzenia, który zostanie nagle wycofany z rynku, będzie nam bardzo trudno skłonić zwierzę do jedzenia karmy innego producenta. Dlatego najeży jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać kota do bardzo zróżnicowanego menu i nigdy nie ulegać błagalnym spojrzeniom kociaka, który za wszelką cenę  usiłuje wymóc na nas otrzymanie przysmaku. Często nasze koty karmione są źle dobranym pokarmem bądź  złej jakości, które jest mimo wszystko bardzo smaczne. Gotowe karmy bardzo słabej  jakości zawierają w sobie mnóstwo dodatków, które mogą działać uzależniająco.

Taki błąd żywieniowy ze strony właściciela, nasz zwierzak, może  nawet przypłacić bardzo  poważnymi problemami zdrowotnymi. Gdy nasz kot odmawia jedzenia karmy w suchej postaci,  konieczne jest aby oduczyć go wybrzydzania. Jeśli kociak jest jeszcze młody, zdecydowanie łatwiej jest wyrobić w nim nawyk właściwego żywienia. W przypadku jednak, gdy kot jest starszy,  może to być o wiele  trudniejsze, jednak nie należy nigdy zbyt łatwo się poddawać. Pamiętajmy, że nie powinniśmy ulegać kaprysom kota, jeżeli chcemy aby jadł suchą karmę. Naukę zaczynamy powoli, zaczynając od mieszania karmy mokrej z karmą suchą. Oczywiście karma sucha koniecznie musi być dobrej jakości, tak aby była dla kota atrakcyjnym  kąskiem.

Najlepiej jest, gdy  początkowo rozmoczymy  kilka granulek suchej karmy  w sosie z puszki z mokrą karmą, tak aby zwierzę nie zorientowało się, że je mieszankę. Sukcesywnie powinniśmy zwiększać ilość chrupek, a natomiast zmniejszamy ilość karmy mokrej. Po pewnym czasie nasz  kot powinien,  już bez żadnych problemu zjadać nowy typ  karmy. Jeżeli z czasem chcemy zmienić karmę suchą jednego producenta na inna, należy postępować tak samo. Czasem jednak kot jest bardzo uparty i zaczyna stosować długotrwałą głodówkę, która mieć bardzo zły wpływ na zdrowie. Jeśli jego głodówka przeciąga się do około dwóch do trzech dni, może to doprowadzić nawet  do nieodwracalnych zmian w wątrobie naszego milusińskiego. Pamiętajmy, iż  zmiany w diecie naszego kota powinny odbywać się stopniowo. Nagłe i radykalne odstawienie dotychczasowego pokarmu oraz podawanie czegoś nowego zawsze może doprowadzić do trawiennych kłopotów jak biegunka czy wymioty oraz zaparcia. Należy w szczególności uważać, jeżeli chodzi o młode koty.