żywienie kota i dieta - czego unikać

Czego unikać w żywieniu kota?

Jest kilka zasad, które każdy właściciel kota powinien znać, zacznijmy od zasad prawidłowego żywienia kota. Powinniśmy pamiętać o  tym aby w karmie znajdował się  wysoki procent zawartości mięsa, a także brak w niej konserwantów i  sztucznych barwników a także  fakt, że karma smakuje kotu. Jednak istnieją pokarmy, które są dla kota niewskazane, a niektóre mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia. Lista zakazanych produktów dla naszego kota,  nie jest zbyt długa, tym łatwiej będzie nam ja zapamiętać, czego w szczególności nie wolno podawać naszym mruczkom.

Wymieńmy może, jednak na które produkty powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę oraz  albo wyeliminować je z kociej diety, albo zdecydowanie mocno ograniczyć: wieprzowina, białko jaja, kości, surowe nie sparzone uprzednio mięso, rośliny cebulowe, mleko krowie, kawa i herbata, źle dobrana karma weterynaryjna, jedzenie z przyprawami, zepsute jedzenie oraz jedzenie prosto z lodówki, podroby, wątróbka a także słodycze, napoje alkoholowe, wędzona ryba lub ryba z dużą ilością ości, karma dla psów, napoje gazowane, słodzone, woda mineralna. Jak widać, niektóre z produktów wyżej wymienionych wydają się całkowicie bezpieczne.

Jednak niekoniecznie muszą  takimi być. Zacznijmy na przykład od wieprzowiny. Nie każdy wie , że mięso wieprzowe jest  badane jedynie pod kątem przydatności go  do spożycia przez ludzi. Nie jest jednak badane pod kątem czy jest odpowiednie dla kotów. Karmiąc naszego kota, uważajmy zatem na tak zwane diety weterynaryjne, czyli na wszystkie rodzaje karm dla kotów z niewydolnością trzustki czy  wątroby oraz nerek. Są one tylko przeznaczone dla kotów chorych a podawanie ich zdrowym zwierzętom, może powodować zaburzenia w  prawidłowym funkcjonowaniu  kociego organizmu.  Podobnie rzecz ma się z karmami dla psów – nie są one dobre dla kota, gdyż oba te gatunki mają całkowicie różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe.

Dla przykładu: zapotrzebowanie na białko jest u kota czterokrotnie wyższe niż u psa. Ważne jest również, aby jedzenie, które podajemy kotu było świeże. Koci układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy i zjedzenie zepsutego jedzenia może bardzo zaszkodzić temu zwierzęciu. To samo dotyczy pożywienia, które jest zbyt zimne – nie wolno go podawać bezpośrednio po wyjęciu z lodówki (powinno mieć temperaturę pokojową). Zbyt zimny pokarm jest niewskazany dla wrażliwego kociego brzuszka. Jeśli mowa o napojach, oprócz mleka nie podajemy kotu kawy, herbaty, napojów słodzonych i gazowanych, wody mineralnej o zbyt wysokim stopniu zmineralizowania a także, co jest raczej oczywiste, napojów alkoholowych. Pamiętajmy, że nie każde jedzenie nadaje się dla kota. Unikając błędów żywieniowych z pewnością przysłużymy się naszemu pupilowi i zminimalizujemy ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.