dieta - żywienie kociąt

Żywienie kociąt

Małe koty do prawidłowego wzrostu potrzebują na pewno odpowiedniego pożywienia. Zadajmy więc pytanie, co powinniśmy podawać maluchowi, aby on był zdrowy i pełen energii? Wskazuje się, że z małym kotkiem jest tak jak z dzieckiem. W miarę rozwoju jedynie zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, na które jednak musimy prawidłowo odpowiadać. Bardzo ważny jest również etap wzrostu, a więc pierwsze kilka miesięcy. Istotne jest, aby w tym czasie podawać naszemu kotu wartościowy, a jednocześnie zbilansowany pokarm. Powinniśmy bowiem dostarczyć wszystkich potrzebnych do rozwoju składników odżywczych.

Szczególnie ważne są tłuszcze oraz białka, jak i również wapń. Ukazuje się, ze wyznacznikiem prawidłowego rozwoju i odpowiedniego żywienia staje się przede wszystkim właściwe przybieranie na owej wadze. Kocięta również zazwyczaj zażywają sporo ruchu, są aktywne oraz energiczne, w związku musimy dostarczać im również wiele kalorii. W owym czasie wzrostu pupila musimy regularnie sprawdzać ową wagę, również po to, aby uniknąć ewentualnej nadwagi. W związku z czym prawidłowy przyrost masy zależy od różnych czynników, takich jak na przykład rasa kota, ale jednocześnie powinien wahać się w granicach od dziesięciu do trzydziestu gram dziennie.

Jeżeli mamy wątpliwości, powinniśmy koniecznie udać się do weterynarza, który doradzi nam jakie karmy dla kotów wybrać. W związku z czym w warunkach naturalnych kocięta przez około cztery tygodnie żywią się tylko oraz wyłącznie mlekiem matki, które jest bogate w białko oraz wapń, wspomagające wzrost zwierzęcia. Do tego okresu nie wprowadzamy żadnych innych pokarmów. Natomiast jeśli konieczne jest dokarmianie osesków bądź posiadamy osierocone kocięta, konieczne jest podawanie specjalnego preparatu, jednocześnie zastępującego mleko matki.

To właśnie takie ,,zastępcze mleko” podajemy za pomocą butelki ze smoczkiem. Jednak nie podajemy w żadnym wypadku mleka krowiego, w którym dla naszego małego kotka ma za mało białka oraz za dużo cukrów, poprzez co wzrost może nie być prawidłowy. Po przeszło czterech tygodniach możemy zacząć odstawianie naszego kotka od matki. W związku z czym robimy to stopniowo, aby jednocześnie zwierzę mogło się również spokojnie przestawić. Co za tym idzie w tym celu małymi porcjami wprowadzamy zatem do jadłospisu pokarm stały.