Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Przez swoje małe wymiary może być ciekawą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość większą, szczególnie gdy zamierzamy trzymać tam kilka zwierząt.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wylatują z klatki. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest nieco twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o porządek w klatce, jednak ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się bezpieczna, ponieważ będzie miała norkę, do której będzie mogła skryć się na odpoczynek albo uspokoić się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota