biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski. Rasa ta została uznana przez FCI. Pochodzenie jej nie jest do końca udokumentowane. Zaś pierwsze doniesienia są związane z białymi owczarkami, które  pochodzą z XIX wiek. W latach dwudziestych XX wieku owczarki te trafiły do Stanów Zjednoczonych oraz  Kanady. Rasa została wtedy spopularyzowana właśnie w wyżej wymienionych krajach, stąd też w języku angielskim nazwa  biały owczarek szwajcarski nazywany jest często białym owczarkiem amerykańsko-kanadyjskim. W 1970 roku  pierwsze osobniki zostały importowane do Szwajcarii. Biały owczarek szwajcarski  jest to  pies o średnim wzroście, jest on  silny, dobrze umięśniony o bardzo  eleganckiej oraz harmonijnej budowie ciała. Sylwetka jego jest zaś zamknięta w prostokącie. Głowa  owczarka jest sucha, mocna a także  ładnie wyrzeźbiona i proporcjonalna do tułowia.

Oglądając psa z góry a także z boku ma kształt klina. Osie poziome kufy oraz mózgoczaszki są równoległe. Zaś oczy są średniej wielkości o kształcie migdałów, są osadzone skośnie, kolorze brązowym lub ciemnobrązowe. Powieki zaś są przylegające i  pożądane czarne. Uszy owczarka sztywno stoją, są wysoko osadzone oraz równoległe wobec siebie. Skierowane są do przodu, o długim kształcie i na końcach są  lekko zaokrąglonego trójkąta. Tułów jest natomiast  dobrze umięśniony, mocny, średniej długości. Wyraźny kłąb, klatka piersiowa jest  głęboka, długa i owalna. Wyraźne przedpiersie. Ogon przypomina nam kształtem kitę, która zwęża się ku końcowi, jest dość głęboko osadzony, sięga na pewno stawu skokowego. Wiszący prosto w spoczynku jest  lekko szablasto wygięty w jednej trzeciej długości. Kolor umaszczenia jest biały lecz nie albinotyczne.

Jest krótko jak i długowłosy, o gęstym włosiu oraz dobrze przylegający, bogate włosy okrywowe, na kufie ma krótki włosa także na części twarzowej głowy, przedniej stronie kończyn i  dłuższy na szyi  czy też na tylnej stronie kończyn. Biały owczarek jest uważany za  odważnego lecz nie jest agresywny,  za to pełen temperamentu oraz  zapału do pracy, szybko potrafi uczyć  się nawet skomplikowanych zadań. Jest bardzo spokojny i pewny siebie, zaś w stosunku do obcych ludzi zachowuje dystans. Bardzo wierny wobec swojego  pana, czujny a także bystry. Uchodzi za owczarka bardziej zrównoważonego od owczarka  niemieckiego, ale także  bardziej wrażliwego na stosowanie jakichkolwiek  kar w procesie jego  wychowania.

Jest to pies wszechstronnie użytkowy, sprawdzający się nie tylko  w roli towarzyszącego psa rodzinnego – w szczególności dla rodzin z dziećmi, ponieważ  rasa ta charakteryzuje się dużą  tolerancją wobec dzieci i innych zwierząt. W Ameryce Północnej jest używany jako pies wojskowy, policyjny- pies tropiący, pies stróżujący a także pies przewodnik, pies lawinowy oraz  pies pasterski czy tropiący. W Polsce jest jeszcze  dotąd dość rzadko spotykany. Na koniec 2008 roku lista egzemplarzy rodowodowych sięgała około dwustu sztuk. Biały owczarek szwajcarski zdecydowanie cieszy się większą popularnością w krajach jak Czechy czy Niemcy.