bernardyn - cechy psa

BERNARDYN – Psy z Przełęczy Świętego Bernarda

BERNARDYN – Psy z Przełęczy Świętego Bernarda. Od ponad kilku stuleci koło przełęczy znanej przełęczą świętego  Bernarda, która łączy Szwajcarię z Włochami, w tam znajdującym się klasztorze Augustianów, hodowano psy, których głównym zadaniem było ratowanie ludzi przysypanych lawinami w górach a nawet umierających z zimna. W XI wieku Bernard z Aosty jako pierwszy założył przy przełęczy klasztor oraz schronisko aby nieść pomoc potrzebującym i właśnie wtedy zaczęła się już wielka kariera psów jako bezwarunkowy pomocnik na górskich bezdrożach. Na wzmiankę zasługuje także pierwotny bernardyn, który  był psem twardowłosym, lżejszym oraz mniejszym. Jednak szybko okazało się, iż w bardzo surowych górskich warunkach zamarznięty na futrze śnieg stanowi bardzo duże utrudnienie w swobodnym poruszaniu się. Aż, do dzisiejszego dnia na tej  przełęczy z tego właśnie  powodu hodowane są bernardyny o zdecydowanie  twardszej oraz znacznie krótszej szacie niż u psów spotykanych najczęściej na polskich wystawach i nie tylko. Psy te dają wrażenie myślących partnerów,  dlatego nigdy nie powinno  używać się przemocy w stosunku do nich.

Bernardyn jest uważany za wspaniałego obrońcę w sytuacji koniecznej. Jest on zrównoważony lecz jednocześnie odważny i bojowy. Nieprzeciętna inteligencja oraz zmysł orientacji procentowały od bardzo dawna tym alpejskim lecz i nie tylko ratownikom. W najtrudniejszych warunkach jak w nocy czy  podczas zamieci albo burzy – psy te zawsze trafiały do schroniska, a także były niezastąpionymi pomocnikami zakonników.  Najzdolniejsze z  bernardynów odbywały samodzielnie wyprawy,  bez towarzystwa ludzi. Taki psi patrol prawidłowo składał się z trzech czy czterech czworonogów. Po odkopaniu ofiary  spod śniegu, dwa psy układały się obok poszkodowanego i ogrzewały ją swymi ciałami, zaś trzeci pies cucił liżąc po twarzy. Zaś zadaniem czwartego psa  było sprowadzenie pomocy z klasztoru. Bardzo ważnym wyposażeniem,  każdego z  psów ratowników była przytwierdzona do jego  obroży niewielka baryłka z alkoholem, która miała za zadanie rozgrzać  odnalezionego wędrowca. Na przestrzeni około trzech stuleci odnotowano, że  przez psy zostało uratowanych ponad dwóch i pół tysiąca osób. Wiele było także  psów, które zasłynęły właśnie wielkim poświęceniem, skutecznością działania i inteligencją. Najsłynniejszym z nich jest legendarny Barry, który żył w latach od 1800 do 1814.

Barry posiadał  wspaniały zmysł orientacji, nieprzeciętną wytrzymałość na mróz a także doskonały węch i niebywałą inteligencję. Miał również właściwości prawie telepatyczne. Na około kilkadziesiąt minut wcześniej potrafił dać znak , ostrzec przed nadciągającą burzą śnieżną, kiedy jeszcze to  ludzie nie zauważali jej oznak. Podobnie przeczuwał także zejście lawiny, ponoć zrywał się raptownie z miejsca  w  którym leżał, a po kilku minutach spadały właśnie tam  tony lodu, śniegu  czy też kamieni. Za najsłynniejszy jego wyczyn uznaje się  uratowanie chłopczyka, którego matka postanowiła posadzić na grzbiecie psa a potem  przywiązała długim szalem. Pies przyniósł go do schroniska. Matka zaś niestety zginęła. Podczas ostatniej wyprawy bohatera psa, Barry znalazł w zaspie człowieka. Gdy zbliżył się  do poszkodowanego turysty, człowiek ze strachu uderzył go bardzo ostrym narzędziem, przy czym  śmiertelnie go raniąc.

Przed klasztorem znajdującym się na przełęczy Wielkiej Świętego Bernarda stoi pomnik psa z napisem: ” Bohaterski Barry uratował życie czterdziestu osobom i został zabity przez czterdziestą pierwszą”. Wymiary bernardyna to silny i  muskularny w każdym fragmencie ciała, średnia waga u psów to koło osiemdziesięciu kilogramów, a u suk sześćdziesiąt pięć kilogramów. Psy te często przekraczają sto kilogramów wagi oraz  osiągają dziewięćdziesiąt centymetrów  wzrostu w kłębie. Długość tułowia przewyższa zawsze  o osiem procent wysokość. Wyróżnia się dwie odmiany tej szwajcarskiej rasy, pierwsza to krótkowłosa a druga to długowłosa. W wyjątkiem szaty psa ,nie wyróżnia się anatomicznych różnic między osobnikami.