bedlington terrier - cechy rasowego psa

BEDLINGTON TERRIER – Owca z sercem lwa

BEDLINGTON TERRIER – Owca z sercem lwa. Brytyjski terier w wyglądzie przypominający niedużą owieczkę pochodzi z okolic miejscowości bedlington w Northumberland, w hrabstwie północnej Anglii leżącym tuż przy granicy ze Szkocją. Do jego powstania jego rasy przyczynił się dandie dinmont terier oraz  pudel, choć z pewnością  po charcie angielskim whippecie, odziedziczył on charakterystyczną sylwetkę i również  lekki a za razem zwinny ruch gazeli. Psy te od ponad  stuleci wrastały  w brytyjski krajobraz, aż w końcu XVIII wieku było już  ich tyle, że zaczęto rejestrację już  nowo narodzonych szczeniąt, by później można było wystawić im prawidłowe rodowody. Na początku były psami uwielbianymi przez górników, gdyż tępiły szczury w kopalniach, później stały się psami  myśliwskimi, ponieważ  ten wytrzymałe psy  o bardzo silnych mięśniach, mogły mierzył się z zającami, lisami a nawet i   borsukami.

Z czasem zaczęły startował w wyścigach. Z czasem podbił serce brytyjskiego High Society i trafił na salony i stał się psem do towarzystwa i kanapowcem. Rasa ta bardzo przyciąga wzrok swoim wyglądem, gdyż ma on gruszkowatą głowę, mocno wysklepione lędźwie, błyszczące oraz  głęboko osadzone oczy. Posiada także obfity włos w dojść drobnych loczkach. Jego waga zaczyna się od 8,2 kilograma a maksymalnie osiąga on wagę  10, 4 kilograma. Zaś wysokość w kłębie  to około czterdzieści jeden centymetrów, przy czym suki są najczęściej niższe, a psy zaś nieco wyższe od tej wielkości. Przeciętna długość jego życia to dwanaście lat. W owczej skórze ukrywa się jednak bardzo energiczny i pełen temperamentu pies.

Do zalet posiadania takiego psa zalicza się to, że jest on wesoły, bardzo serdeczny, jest żywy, kocha zabawę a także jest  pewny siebie, jednocześnie łagodny-  jeżeli  jest spokojny, lecz jeśli jest pobudzony to jest odważny i porywczy. Do negatywnych zalicza się natomiast to, że jest bardzo uparty, posiada silny instynkt myśliwego, bywa bardzo zadziorny wobec innych czworonogów. Jeśli  w tej rasie psa będziemy widzieć tylko  jedynie żywą przytulankę, jest  to bardzo niebezpiecznie,  nie docenimy w ten  jego żywego temperamentu. Dobrych manier u psów bedlington terier uczyć ich należy na przełom trzeciego oraz czwartego miesiąca, gdyż jest to najlepszy czas na naukę, gdyż pies jest jeszcze młody. Bedlington, który jest zżyty ze swoim przewodnikiem, z całą pewnością  akceptujący jego autorytet i jest posłuszny, bardzo szybko się uczy a także stanie na głowie, by zadowolić swego pana.